Domowa hodowla Golden Retriever'ów, terapia z psem – kynoterapia, przygotowanie psów do życia w rodzinie

Michał

 

„Tylko niekiedy szczęście bywa darem, najczęściej trzeba o nie walczyć.”

Paulo Coelho

 

Chłopiec z Zespołem Downa. Do trzeciego roku życia korzystał z terapii psychologicznej i logopedycznej. Porozumiewa się na poziomie słownym, ale korzysta również z gestów. Jego wypowiedzi są mało zrozumiałe, niesamoistne opóźnienie rozwoju mowy, ubogi zasób słownictwa, rozumienie mowy w zakresie podstawowym, zainteresowanie czynnością krótkotrwałe, potrafi naśladować proste wzorce ruchowe, wskazuje części ciała na sobie. Reaguje na swoje imię, Rozwój społeczny chłopca kształtuje się na poziomie zdecydowanie poniżej przeciętnej.

Systematyczną terapię z udziałem Defuni rozpoczęliśmy w lutym 2008 roku. Pierwsze spotkania miały charakter oswajania się z psem. Michał długo nie pozwalał podejść Defie do siebie. Praca na dystans była dla Michała bezpieczna. Pierwszy więc cel to bliższy kontakt z Defą. Po okresie dwóch miesięcy Michał pracuje z Defą na dość bliską odległość. Przywitanie się na początku zajęć to szybkie dotknięcie łapki, uszka i ogonka . Na zajęciach koncentrujemy się na wykonywaniu samodzielnie poleceń, naśladowaniu mowy. Staramy się tak przygotować terapię , aby Michał mógł choć przez chwilę zbliżyć się do psa.

W miesiącu wrześniu planujemy wprowadzić program terapeutyczny na okres pół roku po uprzedniej konsultacji z logopedą Michała.
 

  • GALERIA MICHAŁA
  • Program« wróć

    Archiwum


    Linki