Domowa hodowla Golden Retriever'ów, terapia z psem – kynoterapia, przygotowanie psów do życia w rodzinie

Julia

 

„Są rzeczy, w które trzeba wierzyć, by je zobaczyć.”

Miguel de Cervantes

 

Dziewczynka rehabilitowana metodą NDT – Bobath. Urodziła się 20.08.2005 r. Rozpoznano u niej Zespół Arnolda – Chiariego, hipoplazję ciała modzelowatego, ma obniżone napięcie mięśniowe.

W terapii sporym problemem są deficyty czucia powierzchownego oraz głębokiego.

Rehabilitację z udziałem psa rozpoczęłyśmy w marcu 2007 roku. Spotkania odbywały się raz w tygodniu. Pierwsze kontakty z psem miały charakter typowo rozpoznawczy. Julia dość szybko umiała wskazać części ciała psa i z czasem udało się uzyskać bliższy kontakt dotykowy.

Kontakt z miękką sierścią, ciepłym brzuszkiem, szorstką łapką, zimnym noskiem pozwoliły nam pracować nad deficytami czucia. Skupiliśmy się także na rehabilitacji ruchowej , gdyż Julia przemieszczała się jedynie poprzez turlanie, sama nie siadała, ale posadzona siedziała .

Bardzo szybko Julia wypracowała tzw. chwyt pęsetowy. Kiedy Defa miała okres linienia świetnym ćwiczeniem było wybieranie pojedynczych włosków z sierści.

We wrześniu 2007 roku Julia umiała już skoncentrować się na pracy z psem ponad pół godziny. Wykonując w tym czasie ćwiczenia ruchowe mające na celu doprowadzić do pełzania i następnie czworakowania. W międzyczasie wprowadziliśmy urozmaicone ćwiczenia małej motoryki.

Rok 2008 przynosi jeszcze więcej zmian w rozwoju Julci. Sama siada , próbuje pełzać , powtarza słowa , a kontakt z psem przynosi jej mnóstwo radości. Defa mobilizuje Julię do bardziej wytężonej pracy.

Od września 2008 roku planujemy rehabilitację Julii skupić na celach ujętych w półrocznym programie.Relacje będą opisywane na bieżąco.

 

  • GALERIA JULII
  • Program « wróć


    Archiwum


    Linki